Turkish

SIKÇA SORULAN SORULAR

Boyasız göçük düzeltme işlemlerini ne tür araç gereçlerle yapıyorsunuz?
Boyasız göçük düzeltme, özel olarak üretilmiş çeşitli boylardaki çubuklar, vakum aletleri, farklı özelliklerdeki çekiçler ve fiber malzeme kullanılarak üretilmiş ara parçalarla yapılmaktadır. Göçüklerin şekline, yerine ve boyutluna göre farklı malzemeler kullanılarak işlem yapılır.
 
Vakumla göçük düzeltme nedir, bu yöntem göçükler üzerinde ne kadar başarılı olmaktadır?
Vakumla göçük düzeltme tabiri insanların sıklıkla kullandığı bir tabirdir ancak bu yöntem her alanda her göçük üzerinde uygulanamaz. Günümüzde yapılan göçük onarımlarının ortalama yüzde yirmilik kısmında kullanılabilmektedir.
 
Manyetik göçük düzeltme nedir, bu yöntem göçükler üzerinde ne kadar etkilidir?
Manyetik göçük düzeltme kaporta aksamına uygulanan yüksek endüksiyon akımıyla sac akşamların çok hızlı bir şekilde ısınarak reaksiyon göstermesi ve göçüklerin dışarı çıkmasıyla tamamlanan işlemdir. Ancak pek çok durumda işlem uygulanan bölgedeki sac aksam soğuduğunda tekrar göçük halini almaktadır. Bununla birlikte aşırı ısıdan dolayı boyanın yanarak kabarmasına ya da sararmasına sebep olabilmektedir. Manyetik göçük düzeltme tavsiye etmediğimiz ve çoğunlukla başarılı olmayan bir yöntemdir.
 
Boyasız göçük düzeltme fiyatı nasıl, neye göre belirlenir?
Boyasız onarım fiyatı yapılacak işçiliğin saat fiyatı üzerinden belirlenmektedir. Servisimize gelen araçların üzerindeki göçük bölgeler ilgili personeller tarafından dikkatle incelenerek onarım için gerekli olan süre tahmini olarak belirlenir ve bu süre göz önüne alınarak müşteriye fiyat teklifi sunulur.
 
Alüminyum parçalarda göçük onarımı mümkün müdür?
İlerleyen teknolojiyle birlikte birçok yeni model aracın kaporta aksamı alüminyum olarak üretilmektedir. Alüminyum parçaların göçük onarımı klasik metal alaşımlı parçalara göre çok daha zor ve başarı oranı da düşüktür. Ancak GSA otomotiv boyasız onarım servisi olarak alüminyum parçalar üzerinde geliştirdiğimiz özel yöntemlerle oldukça yüksek başarım oranları elde edebilmekteyiz.
 
Ne tür göçüklerin onarımı yapılamaz?
Aracın aldığı sivri ve keskin hatlı darbelerde metal parçalarda uzama meydana gelir. Bu uzama sonucunda sacın yapısı bozulduğu için boyasız göçük düzeltme teknikleri uygulanamamaktadır. Uzayan sacın yerine gelmesi için yüksek ısıyla işlem görmesi gerekir. Bunun neticesinde aracın boyası da yanmaktadır.
 
Dolu yağısı sonrası araçlarda oluşan bütün göçüklerin onarımı mümkün müdür?
Dolu yağısı sonrası çapı 5cm ve üzeri olanların göçüklerin, göçüğün yerine bağlı olarak düzeltilmeleri ortalama %70 oranında (düşük) başarı ile gerçekleşmektedir. Bu durum haricindeki küçük ve orta çaplı göçükler tamamen düzeltilebilmektedir.